Jak parzyć kawę? – poradnik dla początkujących

kawaczarna

Różnica między kawą parzoną w domu a tą którą pijemy w kawiarni jest dosyć duża. Jednak są sposoby aby zatrzeć granicę. Jest wiele czynników które wpływają na smak kawy.

Nie Używajmy wrzątku

Warto zacząć od tego, że nie powinno zalewać się samej kawy wrzącą wodą i chodź same ziarna lubią wysokie temperatury parzenia to wprost gotująca się woda nie jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób niszczymy większość wartości odżywczych samej kawy ale również pozbywamy się części smaku, przez co stanie się najprawdopodobniej gorzka, płytka w smaku i cierpka. Temperatura przegotowanej wody, której używamy do przygotowania naparu, powinna wynosić od 92 do 96 stopni.

Jakość ziaren i wody.

Warto zadbać też o jakość ziaren jak i wody, których używamy do parzenia tak samo jak o sprzęt i akcesoria. Często można spotkać się z przeświadczeniem, iż wiąże się to z nie małymi wydatkami, a jest to błąd. Za chwile przedstawimy wam, żeby kawa zawsze smakowała jak z kawiarni niskim kosztem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kawy ?

Na początku zawsze czytajmy etykietę, są tam zawarte informacje takie jak: region, wysokość uprawy, metodę obróbki, profil smakowy, kraj pochodzenia czy data wypalenia. Powinniśmy uważać na ziarna które mają tytuły takie jak: “naturalny smak” czy unikalny charakter” stwierdzenia te nie mówią nam o tym czy kawa jest dobra czy też nie. Powinniśmy również zwrócić uwagę na grubość zmielenia, zależnie od metody parzenia powinno się dobrać grubość zmielonych ziaren kawy.

Równie Ciekawe:   Przepis na wątróbkę wieprzową

Gramatura

Następną rzeczą o którą musimy zadbać jest gramatura, która ma wpływ na smak lub moc. Jeśli użyjemy za mało wywar może okazać się wodnisty natomiast jeśli za dużo – zbyt mocny, mętny lub niedoparzony. Używajmy zatem wagi kuchennej aby proporcje ziarna jak najbardziej nam pasowały. Poprawi to smak a zarazem zwiększy jego powtarzalność. Proporcje od których warto zacząć to 6-7mg kawy na 100ml wody.

Jakiej wody używać do parzenia kawy ?

Woda stanowi 98% naparu więc powinniśmy używać wody jak najlepszej jakości, jeśli jest to kranówka, upewnijmy się ze jest to woda zimna i przefiltrujmy ją przed przygotowaniem wywaru. W przeciwnym razie woda będzie zbyt twarda i pełna minerałów, które niekorzystnie wpłyną na parzenie chloru, żelaza czy sodu.

Kawa przelewowa

Jeśli chcemy by kawa smakowała lepiej wyposażmy się w podstawowy sprzęt jaki obsługują bariści. Plastikowy dripper czyli inaczej zaparzacz, który umożliwi przygotowanie właśnie kawy przelewowej. Dripper jest nie drogi bo kupimy go już nawet za kilkanaście złotych, nie stłucze się, a plastik jako izolator nie pochłonie zbyt dużo ciepła z wody. Alternatywą jest ekspres przelewowy jednak pamiętajmy o tym, że to już jest trochę większy wydatek. Taki ekspres kosztuje około 150 zł.

W jaki sposób przechowywać kawę ?

Jest dużo pomysłów jak przechowywać kawę – puszki, słoiki, pojemniki próżniowe i wiele innych. Jednak jedną z najrozsądniejszych opcji jest przechowywanie kupionej kawy po prostu w oryginalnym opakowaniu jeśli te jest dobrze skonstruowane, powinno być wyposażone w silikonowy suwak oraz wentyl, który umożliwia przelot powietrza tylko z jednej strony (z opakowania na zewnątrz). W taki sposób gazy ulatniające się z ziaren kawy nie rozedmą paczki a sama kawa nie zwietrzeje. Jeśli chodzi o przekonanie trzymania ziaren w lodówce – nie ma to znaczenia na starzenie się ziaren.

Równie Ciekawe:   Zupa krem z kabaczka - idealna na jesienne wieczory!

Czy mielenie ma znaczenie ?

Oczywiście że tak! Powszechnie uważa się, że najlepszy napar powstaje ze świeżo zmielonej kawy (i ja sam jako redaktor to potwierdzam). Dlatego dużo osób decyduje się na mielenie w domu. Jednak używanie młynków ostrzowych lub słabej jakości – żarnowych nie wpływa dobrze na smak kawy. Bowiem nieregularny przemiał może sprawić, że kawa będzie kwaśna, gorzka lub jedno i drugie jednocześnie. Najlepiej o zmielenie kawy należy poprosić baristę, od którego ją kupujemy. Barista powinien wiedzieć, jak dopasować grubość mielenia do metody parzenia, z której będziemy korzystać w domu oraz jak do samej odmiany kawy.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zawartych w temacie “sposoby parzenia kawy” na stronie SlowCoffee.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska