Każdy z nas uwielbia smak i aromat świeżych, gorących bułek, o które jednak coraz trudniej w piekarni czy supermarkecie. Jeżeli nie zadowala Cię jakość wypieków oferowanych przez sklepy, możesz wypiekać bułki samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne – wystarczy tylko wiedzieć, jakich składników użyć i na co zwrócić uwagę w trakcie całego procesu. Oto kilka cennych porad, dzięki którym osiągniesz spektakularny sukces!
Najważniejsza kwestia – składniki
Jeżeli chcesz, aby wypiekanie bułek przebiegało prawidłowo, powinieneś zadbać o odpowiednie składniki. Tym najważniejszym jest oczywiście mąka – to, którą wybierzesz, może znacząco wpłynąć na proces wyrastania pieczywa oraz jego smak. Do wypieku bułek polecana jest mąka pszenna typu 550 lub 650 (nazywana nawet „bułkową”), jednak możesz zastąpić ją również mąką chlebową typu 750. Jeżeli natomiast jesteś miłośnikiem pieczywa pełnoziarnistego, polecamy mąkę typu graham (1850).
Mąka to nie wszystko. Do wypieku bułek niezbędne są również drożdże (najlepiej świeże), zimna lub ciepła woda (w zależności od przepisu), sól, jajko i mleko. Jak widać, lista składników nie jest długa, choć oczywiście zdarzają się przepisy, w których ujmuje się również inne, jak np. nasiona słonecznika czy sezamu do posypania wypieków lub miód. Wypiekanie bułek jest mało skomplikowane i tanie, dlatego też decyduje się na nie coraz więcej osób.
Nie tylko składniki, czyli kilka cennych wskazówek
Istnieje kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym wypiekanie bułek przebiega prawidłowo, a cały proces kończy się powodzeniem. Oto kilka najważniejszych!
- Wyrabianie ciasta. Tutaj szkoły są dwie – pierwsza mówi o konieczności wyrabiania ciasta dłońmi, druga zaś dopuszcza stosowanie miksera lub robota kuchennego. W rzeczywistości obie opcje są równie dobre, jednak należy pamiętać o bardzo dokładnym wyrobieniu ciasta drożdżowego – tak, aby w trakcie zagniatania uwolnił się gluten, dzięki czemu bułki po upieczeniu będą miękkie i delikatne. Zwykle wystarczy 15 minut.
- Rośnięcie ciasta. To najważniejszy etap, na którym należy przede wszystkim zadbać o drożdże. Lubią one ciepło, dlatego warto postawić ciasto w temperaturze około 30 stopni Celsjusza.
- Temperatura pieczenia. Tutaj wiele zależy od piekarnika, jednak dla bułek zwykle optymalna jest temperatura 170–190 stopni Celsjusza.
Szukasz sprawdzonego przepisu, który pozwoli Ci uzyskać znakomity efekt? Polecamy ten na bułki pszenno-żytnie z piekarnika – zaskoczysz nimi wszystkich domowników oraz gości!
Jakość piekarnika ma znaczenie!
Jeżeli chcesz, aby proces wypiekania bułek był łatwiejszy i zawsze dawał najlepsze efekty, postaw na piekarnik parowy. W ofercie Electrolux znajdziesz między innymi urządzenia parowe z serii 900 SteamPro, które zostały wyposażone w funkcję Steamify. Dopasowuje ona ilość pary do wybranej temperatury, dzięki czemu Twoje bułki z pewnością wyjdą doskonale. Co więcej, dzięki połączeniu z aplikacją w telefonie, zyskasz pełną kontrolę nad procesem wypiekania.